Kam se poděla špalda
Špalda je slovní výraz, který budou znát vaše babičky a prababičky. Ještě v první polovině dvacátého století tato odrůda pšenice zaujímala důležité místo v pěstebním programu soukromých zemědělců, kteří ji dodávali do mlýnů ke zpracování celozrnné mouky. Tehdy se bílá vymletá mouka využívala pouze sporadicky a odebírali ji hlavně lidé z vyšších společenských vrstev pro její pěkný vzhled a vzhledově přijatelnější podobu pekárenských výrobků. Není však všechno zlato, co se třpytí, a pro bílou mouku to platí dvojnásob.
Bílá mouka = bílý jed
Co dokáže bílá pšeničná mouka, známe takřka všichni – překyselení organismu, nedostatek živin, hlavně minerálů, nesnášenlivost lepku, diabetes, srdečně cévní choroby, rakovinu trávicího traktu atd. Bohužel stále v obchodech převládá a lidé se jen pozvolna snaží vrátit se k původním hodnotám, které naši moudří předkové vyznávali.
Celozrnná mouka se mele z celých obilných zrn
Špaldová mouka Naklíčeno je celozrnný výrobek – mele se z celých pšeničných zrn odrůdy s názvem špalda, jejíž pěstování sice není tak výnosné, jako u šlechtěných odrůd, ale jde o mnohem výživnější a prospěšnější surovinu. Proč si tedy nedopřát to, co drželo při životě miliony lidí před staletími, z nichž většina tvrdě fyzicky pracovala, a bez zdravotních problémů, poruch imunitního systému a dalších projevů předčasného stárnutí.
Vrátit se ke špaldové mouce znamená navracet se také k sobě a uvědomit si, že to nejcennější, co vlastníme, nejsou auta ani mobily, ale vlastní zdraví. Pořád lepší je věnovat svůj čas a energii preventivním opatřením a alespoň se snažit změnit stravovací zvyklosti, než pak trpět a strádat v nemocnici, být v péči lékařů a psychicky na dně z toho, že přece jen bylo bývalo rozumnější přistoupit ke svému životu jinak a změnit včas jeho priority.