Je to už tradice, že medové víno neboli medovina nesmí chybět na žádném Vánočním trhu. Pěkně prohřeje, a to ať už v zahřátém či studeném stavu. A je tak chutná – slaďoučká s opravdovou příchutí medu.
Medovina je známá také jako včelovina nebo nápoj bohů. To protože se jedná o jeden z nejstarších alkoholických nápojů vůbec, který býval podáván jako nápoj pro zvláštní příležitosti, přičemž chudí lidé se k němu nedostali vůbec. Tato sladká a zlatá lihovina je známá také jako nápoj lásky. K tomuto účelu ji používali již nejstarší civilizace a zvyk přetrval po staletí.
Samozřejmě, stejně jako u vín i tady je nutné pečlivě vybírat a sáhnout po kvalitním nápoji. Poznat byste ho mohli podle obsahu alkoholu, který se pohybuje mezi 12 a 14 %. Pokud mají víc, je v nich přidaný líh, což ovlivňuje opravdovost nápoje. Nápoj jako takový musí být bez zákalu, křišťálově čistý, bez usazenin a při mírném kroužení zanechává stopy. V neposlední řadě se při výběrz řídíme vlastní chutí.
Jak již bylo výše uvedeno, nápoj lze podávat teplý i studený. Záleží na okamžité chuti a preferenci konzumujícího. Chlazená verze by se měla pohybovat v rozmezí 12 až 16 stupňů, teplá zase v rozmezí 55 až 60 stupňů.
Výroba se velice podobá výrobě vína, odtud také její další označení. Místo hroznů se však používá med. Další základní surovinu s ním tvoří voda, přičemž právě kvalita těchto dvou surovin ovlivňuje celkovou kvalitu a unikátnost hotového produktu. Med se rozmíchá ve vodě a tato směs se povaří v poměru 100 litrů vody na 50 kg medu. Při tomto vaření vznikne slad, který je třeba přečerpat a ochladit na fermentační teplotu. Poté se přidají kvasinky a může se pokračovat k druhé fázi výroby. Tou je fermentace, která trvá až tři měsíci. V této fázi výroby kvasinky klesají ke dnu a díky procesu kvašení je celý nápoj neprůhledný. Vznikne mladina, která se stáčí do nádob, v nichž poté nápoj zraje. Čím delší je doba zrání, tím je také kvalitnější celý mok.