BMI kalkulátor bývá jedním z prvních vodítek, že se to asi s vaším tělem nevyvíjí podle vašich představ. Samozřejmě máte možnost nahlédnout do zrcadla, ale ne každý se před ním promenáduje v plavkách a ani se mu nechce. Jenže pak si stoupnete na váhu, nedopnete kalhoty, které jste ještě před půl rokem normálně zapínali, a tak si pokládáte otázku, jak je možné, že právě já jsem přibral či přibrala?
Hodnoty BMI poměrně dobře zobrazují, jak na tom jste, i když existují samozřejmě určité rozdíly mezi lidmi, co BMI kalkulačku nemohou pokládat za směrodatnou. Jsou to především vrcholoví (a leckdy i rekreační) siloví sportovci, např. zápasníci, kulturisté, gymnasté atp. Ti mají tolik svalové hmoty, že by byli považováni za osoby s nadváhou až obezitou. Ale pro většinu běžné populace tyto výpočty alespoň přibližně zobrazují skutečný stav věci:
Žena nebo muž – ženy mají více tělesného tuku na úkor svalové hmoty, zejména v mladším věku. Tuk je lehčí, než svalovina, a tak se jeví ženy lehčí ve srovnání s muži stejné výšky.
Věk – jak lidé stárnou, ztrácí se jim svalovina a nabírají na tuku. Samozřejmě to neplatí striktně pro každého a záleží to na mnoha okolnostech, jako je tělesná aktivita, způsob zaměstnání, trávení volného času, vliv stravy a dokonce i stresu. S vyšším věkem ovšem roste pravděpodobnost, že lidé budou mít buď nadváhu, nebo i podváhu.
Chorobné stavy – za velmi nebezpečnou se považuje zejména obezita, která může vyústit až v morbidní stavy, s vysokou pravděpodobností selhání srdečního svalu. Obézních lidí v „civilizovaném“ světě přibývá a bohužel to platí i pro Českou republiku. To ale nejsou všechny zdraví nebezpečné jevy, velmi nežádoucí je i výrazná podváha, způsobená např. anorexií. Máte-li v rodině podezření, že někdo anorexií trpí, vyhledejte co nejdříve odbornou pomoc.