Minulost, ať už blízká či vzdálená, je v mnoha očích velice odlišná od současnosti. Některé věci vůbec neexistovali, a přesto lidé šťastně žili. Možná i byli šťastnější než-li jsou dnes. I když neměli takové bohatství a nebylo tolik věcí, které máme dnes, lidé žili a přežili.
V dřívějších dobách zejména na vesnicích se všichni lidé znali, potkávali se na ulicích a povídali si. Někdy se chodilo na besedy, při kterých ženy pracovaly, aby spojily příjemné s užitečným. Tak se sešly, poklábosily a u toho například draly peří, šily, pletly. Lidé se sdružovali, děti si spolu hráli. V dnešní době elektroniky a sociálních sítí je tomu jinak. Lidé na vesnicích se dost často už ani neznají. Na ulicích je prázdno, nikoho nepotkáváme. Všichni jsou zalezlí doma u televize, počítače nebo s telefonem. Komunikují spolu prostřednictví sociálních sítí a osobní kontakt ustupuje.
U některých jedinců to může dojít až tak daleko, že se stanou závislými na virtuálním světě. Dříve byly příčinou této závislosti zejména počítačové hry a internet, dnes jsou to především sociální sítě. Obecně se závislost na zmíněných virtuálních drogách označuje jako netolismus.
Je potřeba se mít před touto závislostí na pozoru, s nadsázkou se může přirovnat k závislosti na alkoholu či drogách. U psychicky slabších jedinců to může mít fatální důsledky. Zejména při užívání sociálních sítí a získávání lajků. Jsou známy i případy, kdy při pořizování selfie přišel o život nejeden uživatel. Touha po vytvoření dokonalé selfie, která by získala uznání a obdiv (like) mnoha lidí, je mnohdy silnější než zdravý rozum. Druhá stránka závislosti na sociálních sítích je ta, že nedostatek lajků způsobuje u některých jedinců deprese, které mohou v krajních případech končit například i sebevražednými sklony. Při srovnání s ostatními jedinci stejného věku a v počtu lajků u téměř totožných fotografií, dochází k poklesu sebevědomí a ke sklonům k depresím. Dalším problémem se může stát i pocit jedince, že pokud nebude stále online může o něco přijít, něco mu může uniknout. Proto stále sleduje a aktualizuje online svět, kontroluje účty svých přátel a srovnává se s nimi.
Abychom takovéto závislosti předešli, můžeme učinit některé kroky, které by nám v tom měli zabránit. Avšak vše závisí na síle vůle každého z nás.